آگهي رايگان آگهيو
آگهي رايگان آگهيو
تلسكوپ فضايي جيمز وب james webb

همه چیز درباره تلسکوپ فضایی جیمز وب james webb

تلسکوپ فضایی جیمز وب – همچنین JWST یا Webb هم نامیده می شود – بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ علمی فضایی ناسا است. این یک رصدخانه برتر با یک تلسکوپ مادون قرمز بزرگ است که یک آینه اولیه تقریباً ۶.۵ متری دارد.

وب هر مرحله از تاریخ جهان ما را بررسی خواهد کرد، از اولین درخشش های درخشان پس از انفجار بزرگ، شکل گیری منظومه های خورشیدی که قادر به پشتیبانی از حیات در سیاراتی مانند زمین هستند، تا تکامل منظومه شمسی خودمان. این بر اساس اکتشافات تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود .

 

تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب
تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب

وب در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ با موشک آریان ۵ از بندر فضایی اروپا در گویان فرانسه در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی پرتاب شد. ESA (آژانس فضایی اروپا) آریان ۵ را ارائه کرد.

در ۸ ژانویه ۲۰۲۲، تیم وب به طور کامل آینه اولیه ۲۱ فوتی تلسکوپ را با روکش طلا مستقر کرد و مرحله نهایی تمام استقرار فضاپیماهای اصلی را با موفقیت به پایان رساند تا برای عملیات علمی آماده شود.

گرگوری ال رابینسون، مدیر برنامه وب در مقر ناسا گفت: «تکمیل موفقیت آمیز همه استقرارهای تلسکوپ فضایی وب تاریخی است. این اولین باری است که یک مأموریت به رهبری ناسا تلاش می کند تا یک توالی پیچیده را برای باز کردن یک رصدخانه در فضا تکمیل کند – یک شاهکار قابل توجه برای تیم ما، ناسا و جهان.

در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲، تیم مأموریت، رانشگرهای وب را شلیک کرد و تلسکوپ فضایی را در دومین نقطه لاگرانژ یا L2، مقصد نهایی آن، نزدیک به ۱ میلیون مایل از زمین، در مدار اطراف خورشید قرار داد.

“وب، به خانه خوش آمدید!” بیل نلسون، مدیر ناسا گفت. به تیم برای همه تلاش‌هایشان برای اطمینان از ورود امن وب به L2 امروز تبریک می‌گویم. ما یک قدم به کشف اسرار جهان نزدیکتر شده ایم. و من بی صبرانه منتظر دیدن اولین نمای جدید وب از جهان در تابستان امسال هستم!»

مکان وب به آن دید وسیعی از کیهان می دهد و اپتیک و ابزار علمی تلسکوپ را به اندازه کافی سرد نگه می دارد تا عملکرد و علم بهینه را انجام دهد.

در ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۲، رئیس. جو بایدن اولین تصویر تمام رنگی از وب را پیش‌نمایش کرد – عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور تا کنون. این تصویر که اولین میدان عمیق وب نام دارد، خوشه کهکشانی SMACS 0723 را نشان می دهد، خوشه ای مملو از هزاران کهکشان – از جمله کم نورترین اجرام مشاهده شده در مادون قرمز.

 

جدیدترین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب
جدیدترین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب
اولین میدان عمیق وب، که توسط دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) گرفته شده است، ترکیبی است که از تصاویر در طول موج های مختلف، مجموعاً ۱۲.۵ ساعت ساخته شده است – برای دستیابی به اعماق در طول موج های فروسرخ فراتر از عمیق ترین میدان های تلسکوپ فضایی هابل، که هفته ها طول کشید. این تصویر خوشه کهکشانی SMACS 0723 را همانطور که ۴.۶ میلیارد سال پیش ظاهر شد نشان می دهد. اعتبار: NASA، ESA، CSA، STScI | بیشتر در مورد این تصویر

 

روز بعد، ۱۲ جولای ۲۰۲۲، تصاویر بیشتری منتشر شد که توانایی های هر چهار ابزار علمی پیشرفته وب را نشان می داد :

  • SMACS 0723: Webb عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور را تا کنون ارائه کرده است – و تنها در ۱۲.۵ ساعت. برای شخصی که روی زمین ایستاده و به بالا نگاه می کند، میدان دید این تصویر جدید، ترکیب رنگی از نوردهی های چندگانه که هر کدام حدود دو ساعت طول می کشد، تقریباً به اندازه یک دانه شن است که در طول بازو نگه داشته می شود. این میدان عمیق از یک خوشه کهکشانی عدسی استفاده می کند تا برخی از دورترین کهکشان های کشف شده را پیدا کند. این تصویر فقط سطح توانایی های وب را در مطالعه میدان های عمیق و ردیابی کهکشان ها به ابتدای زمان کیهانی خراش می دهد.
  • WASP-96b (طیف): مشاهدات دقیق وب از این سیاره داغ و پف کرده در خارج از منظومه شمسی، نشانه واضحی از آب را به همراه شواهدی از مه و ابرهایی که مطالعات قبلی روی این سیاره شناسایی نکرده بودند، نشان می دهد. با اولین کشف آب در اتمسفر یک سیاره فراخورشیدی توسط وب، اکنون قصد دارد صدها منظومه دیگر را مطالعه کند تا بفهمد دیگر جوهای سیاره ای از چه چیزی ساخته شده اند.
  • سحابی حلقه جنوبی: این سحابی سیاره‌ای، ابری از گاز در حال انبساط است که ستاره‌ای در حال مرگ را احاطه کرده است، تقریباً ۲۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. در اینجا، چشمان مادون قرمز قدرتمند وب، دومین ستاره در حال مرگ را برای اولین بار در معرض دید کامل قرار می دهد. وب از زمان تولد تا مرگ به عنوان یک سحابی سیاره ای، می تواند پوسته های بیرون رانده غبار و گاز ستارگان پیری را که ممکن است روزی به ستاره یا سیاره جدیدی تبدیل شوند، کاوش کند.
  • پنج‌گانه استفان: نمای وب از این گروه فشرده از کهکشان‌ها، واقع در صورت فلکی پگاسوس، از میان پوشش غباری که مرکز یکی از کهکشان‌ها را احاطه کرده بود، نفوذ کرد تا سرعت و ترکیب گاز در نزدیکی سیاه‌چاله‌ی پرجرم آن را آشکار کند. اکنون، دانشمندان می‌توانند با جزئیات بی‌سابقه‌ای، نگاهی نادر به نحوه تشکیل کهکشان‌های متقابل در یکدیگر و چگونگی ایجاد اختلال در گاز این کهکشان‌ها داشته باشند.
  • سحابی کارینا: نگاه وب به “صخره های کیهانی” در سحابی کارینا، اولین مراحل و مراحل سریع تشکیل ستاره را که قبلا پنهان شده بودند، آشکار می کند. وب با نگاهی به این منطقه ستاره ساز در صورت فلکی جنوبی کارینا، و همچنین سایر موارد مشابه آن، می تواند ستاره های تازه شکل گرفته را ببیند و گاز و غباری را که آنها را ساخته اند، مطالعه کند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب در فضا
تلسکوپ فضایی جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از جدا شدن از موشک آریان ۵ آریاناسپیس که آن را به فضا پرتاب کرد، خود به خود است. این فضاپیما ۲۷ دقیقه پس از پرواز در ارتفاع تقریبی ۸۷۰ مایلی (۱۴۰۰ کیلومتری) از موشک جدا شد. اعتبار: تلویزیون ناسا

 

اگر دوست داشتید این مطلب را هم مطالعه بفرمایید.

ناسا برای اولین بار وجود آب در سراسر کره ماه را تأیید کرد!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment