آگهي رايگان آگهيو
آگهي رايگان آگهيو
صندلی پرنده

صندلی پرنده زاپاتا معرفی شد

زاپاتا نامی است که احتمالا کمتر آن را شنیده باشید اما بهتر است بدانید که این ورزشکار یکی از قهرمانان مسابقات جهانی جت اسکی به شمار می‌رود که فلای‌بورد یا تخت معلق را اختراع کرده است. در کارنامه زاپاتا، ساخت «فلای‌بورد ایر» و «اِزفلای» (که هر دو تخته‌های معلق مبتنی‌بر فشار هوا هستند) نیز وجود دارد.

آخرین محصول زاپاتا براساس فناوری توربین‌های کوچک توسعه یافته اما از آن به شکلی تازه استفاده کرده است. «JetRacer» نام محصول جدید این شرکت است که درحقیقت یک صندلی فیبرکربنی مسابقه‌ای معلق است که با استفاده از ۱۰ جت کوچک که به دور آن متصل شده‌اند، پرواز می‌کند.

اگر از دیدی متفاوت به این محصول تازه نگاه کنید، می‌توانید شباهت آن را به صندلی‌های پرنده توسعه‌یافته با پهپاد مانند «جتسون وان» را ببینید. از ویزگی‌های این صندلی معلق می‌توان به سازه بدنه آن، سیستم پیشران توزیع‌شده، سیستم اتوماسیون و کنترلی آن اشاره کرد.

جت‌ریسر با سایر محصولات مبتنی‌بر پهپاد تفاوت‌هایی دارد؛ مانند صدای بالای جت‌ها و گرمای حاصل از آن‌ها. برخلاف نمونه‌های یادشده، خبری هم از بلندشدن ناگهانی و سریع آن نیست و سیستم برای رسیدن به تعادل لازم به زمان نیاز دارد. به‌هرصورت، زاپاتا مدعی شده که جت‌ریسر می‌تواند مانند موتورسیکلت پرنده «Mayman» به سرعتی برابر ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت برسد. او با هدف قراردادن سرعت بالا و مانورپذیری مناسب سیستم، این دستگاه را برای استفاده روزمره و کاربردهای نظامی توسعه داده؛ البته رسیدن به این اهداف باعث از دست رفتن مسافت قابل‌پیمایش آن شده است!

بیشترین ارتفاعی که جت‌ریسر می‌تواند در آن پرواز کند برابر ۳۰۰۰ متر بوده و توان حمل سرنشینی با حداکثر وزن ۲۰۰ کیلوگرم را دارد. کاربران این دستگاه می‌توانند به‌جای سوارشدن به آن و از طریق سیستم کنترل ازراه‌دور، از آن برای حمل بار استفاده کنند. زاپاتا با استفاده از قراردادن یک دکمه مخصوص در این دستگاه، کاری کرده که راننده می‌تواند با آن ۳۶۰ درجه کامل بچرخد. البته این محصول هنوز در فاز نمونه اولیه قرار داشته و سازنده همچنان آن را تست و وارسی خواهد کرد.

زاپاتا هنوز هیچ حرفی درباره زمان عرضه این صندلی معلق، قیمت و برنامه عرضه آن نزده است اما امکان تست آن برای خریداران بالقوه وجود دارد. زاپاتا ۱۰۰ تن را برای تست اولیه این صندلی انتخاب می‌کند که در مرحله دوم به ۲۵ تن تقلیل خواهند یافت.

منبع :pedal.ir

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط